Class Schedule

2020/2021

Class Schedule

September 8, 2020, to June 17, 2021

Registration for Returning Dance Families Now Open

Registration for New Families Opens July 13th

To determine your dancer’s level, please use the age they will be on December 31st, 2020.

Schedule and class details subject to change and dependent on sufficient enrollment.

Existing students can register for classes via the Parent Portal.

Class Type
All Classes
Acro
Adult
After School Walk
Ballet
Creative Movement
Dance With Me
Hip Hop
Jazz
Lyrical
Modern
Musical Theatre
Pointe
Tap
9:00 am
9:30 am
10:00 am
10:30 am
11:00 am
11:30 am
12:00 pm
12:30 pm
1:00 pm
1:30 pm
2:00 pm
2:30 pm
3:00 pm
3:30 pm
4:00 pm
4:30 pm
5:00 pm
5:30 pm
6:00 pm
6:30 pm
7:00 pm
7:30 pm
8:00 pm
8:30 pm
9:00 pm
9:30 pm
10:00 pm
MONDAY
MONDAY
Creative Movement A
9:30 am - 10:00 am
Age 2 / Studio C / Julie DeAdder
Creative Movement A

Creative Movement B
10:15 am - 10:45 am
Age 3 / Studio C / Julie DeAdder
Creative Movement B

Tiny Tappers
11:00 am - 11:30 am
Ages 3-4 / Studio C / Julie DeAdder
Tiny Tappers

Adult BarreFit
11:45 am - 12:45 pm
Ages 18+ / Studio C / Julie DeAdder
Adult BarreFit
Ages 18+ / Studio C / Julie DeAdder

After School Walk *Please Contact us to Register*
3:00 pm - 4:15 pm
Bowmore, Duke of Connaught, Earl Haig, Kew Park Montessori, Leslieville, St. Joseph's, Roden/Equinox, Morse Street
After School Walk *Please Contact us to Register*
Bowmore, Duke of Connaught, Earl Haig, Kew Park Montessori, Leslieville, St. Joseph's, Roden/Equinox, Morse Street

Ballet 2
4:00 pm - 4:45 pm
Age 5 / Studio C / Beatrice Kwan
Ballet 2
Age 5 / Studio C / Beatrice Kwan

Ballet 4
4:15 pm - 5:15 pm
Ages 8-9 / Studio A / Larissa Najman
Ballet 4
Ages 8-9 / Studio A / Larissa Najman

Hip Hop 1
4:15 pm - 5:00 pm
Ages 4-5 / Studio D / Jen Balen
Hip Hop 1
Ages 4-5 / Studio D / Jen Balen

Musical Theatre 1
4:30 pm - 5:15 pm
Ages 4-6 / Studio B / Alana Greig
Musical Theatre 1
Ages 4-6 / Studio B / Alana Greig

Ballet 1
5:00 pm - 5:45 pm
Age 4 / Studio C / Beatrice Kwan
Ballet 1
Age 4 / Studio C / Beatrice Kwan

Junior Company Jazz/Hip Hop Combo
5:15 pm - 6:15 pm
*By Invitation Only / Studio D / Jen Balen
Junior Company Jazz/Hip Hop Combo
*By Invitation Only / Studio D / Jen Balen

Ballet 5/6
5:30 pm - 6:45 pm
Ages 10-14 / Studio A / Larissa Najman
Ballet 5/6
Ages 10-14 / Studio A / Larissa Najman

Musical Theatre 2
5:30 pm - 6:30 pm
Ages 7-9 / Studio B / Alana Greig
Musical Theatre 2
Ages 7-9 / Studio B / Alana Greig

Hip Hop 2
6:00 pm - 7:00 pm
Ages 6-7 / Studio C / Beatrice Kwan
Hip Hop 2
Ages 6-7 / Studio C / Beatrice Kwan

Junior Company Tap
6:15 pm - 7:00 pm
*By Invitation Only / Studio D / Jen Balen
Junior Company Tap
*By Invitation Only / Studio D / Jen Balen

Pointe Level 1
6:45 pm - 7:30 pm
*By Invitation Only / Studio A / Larissa Najman
Pointe Level 1
*By Invitation Only / Studio A / Larissa Najman

Musical Theatre 3
6:45 pm - 7:45 pm
Ages 10+ / Studio B / Alana Greig
Musical Theatre 3
Ages 10+ / Studio B / Alana Greig

Adult Hip Hop
7:15 pm - 8:15 pm
Ages 18+ / Studio C / Beatrice Kwan
Adult Hip Hop
Ages 18+ / Studio C / Beatrice Kwan

Drama 2
7:15 pm - 8:30 pm
Ages 9-11 / Studio D / Jen Balen
Drama 2
Ages 9-11 / Studio D / Jen Balen

Adult Ballet + Conditioning
7:45 pm - 9:00 pm
Ages 18+ / Studio A / Larissa Najman
Adult Ballet + Conditioning
Ages 18+ / Studio A / Larissa Najman

Lyrical 2
8:00 pm - 9:00 pm
Ages 11+ / Studio B / Alana Greig
Lyrical 2
Ages 11+ / Studio B / Alana Greig

TUESDAY
TUESDAY
After School Walk *Please Contact us to Register*
3:00 pm - 4:15 pm
Bowmore, Duke of Connaught, Earl Haig, Kew Park Montessori, Leslieville, St. Joseph's, Roden/Equinox, Morse Street
After School Walk *Please Contact us to Register*
Bowmore, Duke of Connaught, Earl Haig, Kew Park Montessori, Leslieville, St. Joseph's, Roden/Equinox, Morse Street

Ballet 1
4:00 pm - 4:45 pm
Age 4 / Studio A / Alana Greig
Ballet 1
Age 4 / Studio A / Alana Greig

Acro 1
4:00 pm - 5:00 pm
Ages 4-6 / Studio D / Kelsey Elliot
Acro 1
Ages 4-6 / Studio D / Kelsey Elliot

Ballet 3
4:15 pm - 5:15 pm
Ages 6-7 / Studio B / Haruka Kyoguchi
Ballet 3
Ages 6-7 / Studio B / Haruka Kyoguchi

Ballet 2
4:15 pm - 5:00 pm
Age 5 / Studio C / Mary Paterson
Ballet 2
Age 5 / Studio C / Mary Paterson

Hip Hop 2
5:00 pm - 6:00 pm
Ages 6-7 / Studio A / Alana Greig
Hip Hop 2
Ages 6-7 / Studio A / Alana Greig

Jazz 1
5:15 pm - 6:00 pm
Ages 4-6 / Studio C / Mary Paterson
Jazz 1
Ages 4-6 / Studio C / Mary Paterson

Acro 2
5:15 pm - 6:15 pm
Ages 7+ / Studio D / Kelsey Elliot
Acro 2
Ages 7+ / Studio D / Kelsey Elliot

Ballet 2
5:30 pm - 6:15 pm
Age 5 / Studio B / Haruka Kyoguchi
Ballet 2
Age 5 / Studio B / Haruka Kyoguchi

Lyrical 1
6:15 pm - 7:15 pm
Ages 8-10 / Studio A / Alana Greig
Lyrical 1
Ages 8-10 / Studio A / Alana Greig

Creative Movement A/B
6:15 pm - 6:45 pm
Ages 2-3 / Studio C / Mary Paterson
Creative Movement A/B

Accelerated Ballet A
6:30 pm - 8:00 pm
*By Invitation Only / Studio B / Haruka Kyoguchi
Accelerated Ballet A
*By Invitation Only / Studio B / Haruka Kyoguchi

Modern
6:30 pm - 7:30 pm
Ages 7+ / Studio D / Kelsey Elliot
Modern
Ages 7+ / Studio D / Kelsey Elliot

Ballet 4
7:00 pm - 8:00 pm
Ages 8-9 / Studio C / Mary Paterson
Ballet 4
Ages 8-9 / Studio C / Mary Paterson

Jazz 3
7:30 pm - 8:30 pm
Ages 10+ / Studio A / Alana Greig
Jazz 3
Ages 10+ / Studio A / Alana Greig

Adult Tap
7:45 pm - 8:45 pm
Ages 18+ / Studio D / Kelsey Elliot
Adult Tap
Ages 18+ / Studio D / Kelsey Elliot

Accelerated A Conditioning
8:00 pm - 8:30 pm
*By Invitation Only / Studio B / Haruka Kyoguchi
Accelerated A Conditioning

WEDNESDAY
WEDNESDAY
Creative Movement A/B
10:00 am - 10:30 am
Ages 2-3 / Studio C / Julie DeAdder
Creative Movement A/B

Ballet/Tap Combo
10:45 am - 11:30 am
Ages 3-4 / Studio C / Julie DeAdder
Ballet/Tap Combo
Ages 3-4 / Studio C / Julie DeAdder

After School Walk *Please Contact us to Register*
3:00 pm - 4:15 pm
Bowmore, Duke of Connaught, Earl Haig, Kew Park Montessori, Leslieville, St. Joseph's, Roden/Equinox, Morse Street
After School Walk *Please Contact us to Register*
Bowmore, Duke of Connaught, Earl Haig, Kew Park Montessori, Leslieville, St. Joseph's, Roden/Equinox, Morse Street

Ballet 1/2
4:15 pm - 5:00 pm
Ages 4-5 / Studio A / Mary Paterson
Ballet 1/2
Ages 4-5 / Studio A / Mary Paterson

Creative Movement A/B
4:15 pm - 4:45 pm
Ages 2-3 / Studio C / Jen Balen
Creative Movement A/B

Hip Hop 3
4:30 pm - 5:30 pm
Ages 8-10 / Studio D / Mahesh Halkeri
Hip Hop 3
Ages 8-10 / Studio D / Mahesh Halkeri

Hip Hop 1
5:00 pm - 5:45 pm
Ages 4-5 / Studio C / Jen Balen
Hip Hop 1
Ages 4-5 / Studio C / Jen Balen

Accelerated C Ballet + Conditioning
5:15 pm - 6:30 pm
*By Invitation Only / Studio A / Mary Paterson
Accelerated C Ballet + Conditioning
*By Invitation Only / Studio A / Mary Paterson

Hip Hop 2
5:45 pm - 6:45 pm
Ages 6-7 / Studio D / Mahesh Halkeri
Hip Hop 2
Ages 6-7 / Studio D / Mahesh Halkeri

Creative Movement A/B
6:00 pm - 6:30 pm
Ages 2-3 / Studio C / Jen Balen
Creative Movement A/B

Ballet 6
6:45 pm - 8:15 pm
Ages 12-14 / Studio A / Mary Paterson
Ballet 6
Ages 12-14 / Studio A / Mary Paterson

Musical Theatre 2/3
7:00 pm - 8:00 pm
Ages 7-12 / Studio C / Jen Balen
Musical Theatre 2/3
Ages 7-12 / Studio C / Jen Balen

Bollywood
7:00 pm - 7:45 pm
Ages 7+ / Studio D / Mahesh Halkeri
Bollywood
Ages 7+ / Studio D / Mahesh Halkeri

Hip Hop 4
8:00 pm - 9:00 pm
Ages 11+ / Studio D / Mahesh Halkeri
Hip Hop 4
Ages 11+ / Studio D / Mahesh Halkeri

Pointe Level 2
8:15 pm - 9:00 pm
*By Invitation Only / Studio A / Mary Paterson
Pointe Level 2
*By Invitation Only / Studio A / Mary Paterson

THURSDAY
THURSDAY
Creative Movement A
9:30 am - 10:00 am
Age 2 / Studio C / Jen Balen
Creative Movement A

Creative Movement B
10:15 am - 10:45 am
Age 3 / Studio C / Jen Balen
Creative Movement B

Mighty Movers (Pre-Hip Hop)
11:00 am - 11:30 am
Ages 3-4 / Studio C / Jen Balen
Mighty Movers (Pre-Hip Hop)

After School Walk *Please Contact us to Register*
3:00 pm - 4:15 pm
Bowmore, Duke of Connaught, Earl Haig, Kew Park Montessori, Leslieville, St. Joseph's, Roden/Equinox, Morse Street
After School Walk *Please Contact us to Register*
Bowmore, Duke of Connaught, Earl Haig, Kew Park Montessori, Leslieville, St. Joseph's, Roden/Equinox, Morse Street

Tap 1
4:00 pm - 4:45 pm
Ages 4-5 / Studio C / Julie DeAdder
Tap 1
Ages 4-5 / Studio C / Julie DeAdder

Drama 1
4:15 pm - 5:15 pm
Ages 6-8 / Studio B / Jen Balen
Drama 1
Ages 6-8 / Studio B / Jen Balen

Tap 2
4:15 pm - 5:15 pm
Ages 6-7 / Studio D / Kelsey Elliot
Tap 2
Ages 6-7 / Studio D / Kelsey Elliot

Ballet 1
4:30 pm - 5:15 pm
Age 4 / Studio A / Larissa Najman
Ballet 1
Age 4 / Studio A / Larissa Najman

Creative Movement A/B
5:00 pm - 5:30 pm
Ages 2-3 / Studio C / Julie DeAdder
Creative Movement A/B

Accelerated Ballet B
5:30 pm - 6:30 pm
*By Invitation Only / Studio A / Larissa Najman
Accelerated Ballet B
*By Invitation Only / Studio A / Larissa Najman

Junior Company Ballet
5:30 pm - 6:30 pm
*By Invitation Only / Studio B / Jen Balen
Junior Company Ballet
*By Invitation Only / Studio B / Jen Balen

Tiny Tappers
5:30 pm - 6:00 pm
Ages 3-4 / Studio D / Kelsey Elliot
Tiny Tappers

Ballet 3
5:45 pm - 6:45 pm
Ages 6-7 / Studio C / Julie DeAdder
Ballet 3
Ages 6-7 / Studio C / Julie DeAdder

Tap 3
6:15 pm - 7:15 pm
Ages 8-10 / Studio D / Kelsey Elliot
Tap 3
Ages 8-10 / Studio D / Kelsey Elliot

Accelerated B Conditioning
6:30 pm - 7:00 pm
*By Invitation Only / Studio A / Larissa Najman
Accelerated B Conditioning

Junior Company Technique & Stretch
6:30 pm - 7:30 pm
*By Invitation Only / Studio B / Jen Balen
Junior Company Technique & Stretch
*By Invitation Only / Studio B / Jen Balen

Beginner Teen Ballet
7:00 pm - 8:00 pm
Ages 12+ / Studio C / Julie DeAdder
Beginner Teen Ballet
Ages 12+ / Studio C / Julie DeAdder

Ballet 5
7:15 pm - 8:30 pm
Ages 10-11 / Studio A / Larissa Najman
Ballet 5
Ages 10-11 / Studio A / Larissa Najman

Tap 4
7:30 pm - 8:30 pm
Ages 11+ / Studio D / Kelsey Elliot
Tap 4
Ages 11+ / Studio D / Kelsey Elliot

Adult BarreFit
8:15 pm - 9:15 pm
Ages 18+ / Studio C / Julie DeAdder
Adult BarreFit
Ages 18+ / Studio C / Julie DeAdder

SATURDAY
SATURDAY
Ballet 1
9:00 am - 9:45 am
Age 4 / Studio B / Portia Sked
Ballet 1
Age 4 / Studio B / Portia Sked

Creative Movement B
9:00 am - 9:30 am
Age 3 / Studio D / Julie DeAdder
Creative Movement B

Hip Hop 1
9:30 am - 10:15 am
Ages 4-5 / Studio A / Mahesh Halkeri
Hip Hop 1
Ages 4-5 / Studio A / Mahesh Halkeri

Creative Movement A
9:30 am - 10:00 am
Age 2 / Studio C / Anne Cass
Creative Movement A

Creative Movement A
9:45 am - 10:15 am
Age 2 / Studio D / Julie DeAdder
Creative Movement A

Ballet 2
10:00 am - 10:45 am
Age 5 / Studio B / Portia Sked
Ballet 2
Age 5 / Studio B / Portia Sked

Creative Movement B
10:15 am - 10:45 am
Age 3 / Studio C / Anne Cass
Creative Movement B

Jazz 1
10:30 am - 11:15 am
Ages 4-6 / Studio A / Mahesh Halkeri
Jazz 1
Ages 4-6 / Studio A / Mahesh Halkeri

Creative Movement B
10:30 am - 11:00 am
Age 3 / Studio D / Julie DeAdder
Creative Movement B

Ballet 4
11:00 am - 12:00 pm
Ages 8-9 / Studio B / Portia Sked
Ballet 4
Ages 8-9 / Studio B / Portia Sked

Ballet 1
11:00 am - 11:45 am
Age 4 / Studio C / Anne Cass
Ballet 1
Age 4 / Studio C / Anne Cass

Tap 1
11:15 am - 12:00 pm
Ages 4-6 / Studio D / Julie DeAdder
Tap 1
Ages 4-6 / Studio D / Julie DeAdder

Hip Hop 2/3
11:30 am - 12:30 pm
Ages 6-10 / Studio A / Mahesh Halkeri
Hip Hop 2/3
Ages 6-10 / Studio A / Mahesh Halkeri

Ballet 3
12:15 pm - 1:15 pm
Ages 6-7 / Studio B / Anne Cass
Ballet 3
Ages 6-7 / Studio B / Anne Cass

Tap 2/3
12:15 pm - 1:15 pm
Ages 6-10 / Studio D / Julie DeAdder
Tap 2/3
Ages 6-10 / Studio D / Julie DeAdder

Jazz 2
12:45 pm - 1:45 pm
Ages 7-9 / Studio A / Mahesh Halkeri
Jazz 2
Ages 7-9 / Studio A / Mahesh Halkeri

Ballet 2
1:30 pm - 2:15 pm
Age 5 / Studio B / Anne Cass
Ballet 2
Age 5 / Studio B / Anne Cass

Bollywood
2:00 pm - 3:00 pm
Ages 7+ / Studio A / Mahesh Halkeri
Bollywood
Ages 7+ / Studio A / Mahesh Halkeri

SUNDAY
SUNDAY
Creative Movement A
9:00 am - 9:30 am
Age 2 / Studio A / Julie DeAdder
Creative Movement A

Accelerated C2 Ballet + Conditioning
9:30 am - 10:45 am
*By Invitation Only / Studio B / Haruka Kyoguchi
Accelerated C2 Ballet + Conditioning
*By Invitation Only / Studio B / Haruka Kyoguchi

Acro 1
9:30 am - 10:30 am
Ages 4-6 / Studio C / Kelsey Elliot
Acro 1
Ages 4-6 / Studio C / Kelsey Elliot

Mighty Movers (Pre-Hip Hop)
9:30 am - 10:00 am
Ages 3-4 / Studio D / Jen Balen
Mighty Movers (Pre-Hip Hop)

Creative Movement B
9:45 am - 10:15 am
Age 3 / Studio A / Julie DeAdder
Creative Movement B

Creative Movement B
10:15 am - 10:45 am
Age 3 / Studio D / Jen Balen
Creative Movement B

Tiny Tappers
10:30 am - 11:00 am
Ages 3-4 / Studio A / Julie DeAdder
Tiny Tappers

Acro 2
10:45 am - 11:45 am
Ages 7+ / Studio C / Kelsey Elliot
Acro 2
Ages 7+ / Studio C / Kelsey Elliot

Ballet 5/6
11:00 am - 12:30 pm
Ages 10-14 / Studio B / Haruka Kyoguchi
Ballet 5/6
Ages 10-14 / Studio B / Haruka Kyoguchi

Musical Theatre 1
11:00 am - 11:45 am
Ages 4-5 / Studio D / Jen Balen
Musical Theatre 1
Ages 4-5 / Studio D / Jen Balen

Creative Movement B
11:15 am - 11:45 am
Age 3 / Studio A / Julie DeAdder
Creative Movement B

Ballet 1
12:00 pm - 12:45 pm
Age 4 / Studio A / Julie DeAdder
Ballet 1
Age 4 / Studio A / Julie DeAdder

Contemporary
12:00 pm - 1:00 pm
Ages 8-10 / Studio C / Kelsey Elliot
Contemporary
Ages 8-10 / Studio C / Kelsey Elliot

Musical Theatre 2
12:00 pm - 1:00 pm
Ages 7-9 / Studio D / Jen Balen
Musical Theatre 2
Ages 7-9 / Studio D / Jen Balen

Accelerated B2 Ballet
12:45 pm - 1:45 pm
*By Invitation Only / Studio B / Haruka Kyoguchi
Accelerated B2 Ballet
*By Invitation Only / Studio B / Haruka Kyoguchi

Ballet 2
1:00 pm - 1:45 pm
Age 5 / Studio A / Julie DeAdder
Ballet 2
Age 5 / Studio A / Julie DeAdder

Musical Theatre 3
1:15 pm - 2:15 pm
Ages 10+ / Studio D / Jen Balen
Musical Theatre 3
Ages 10+ / Studio D / Jen Balen

Accelerated B2 Conditioning
1:45 pm - 2:15 pm
*By Invitation Only / Studio B / Haruka Kyoguchi
Accelerated B2 Conditioning

MONDAY
THURSDAY